Udar mózgu


Udar mózgu to stan bezpośredniego zagrożenia życia człowieka. Najważniejsze jest wtedy aby osoba chora otrzymała niezbędną pomoc lekarską w jak najkrótszym czasie. W momencie wystąpienia udaru mózgu lekarz podaje osobie chorej leki, które poprawiają ukrwienie mózgu. Lekarz może zdecydować także o konieczności przeprowadzenia operacji w celu odetkania zatkanego naczynia, które wywołało udar mózgu.



Cholesterol - leczenie


Lekarz

Jeżeli zawczasu wyryjemy, że poziom cholesterolu w naszej krwi jest za duży, mamy jeszcze szanse na uniknięcie powikłań chorobowych związanych z nadmiarem cholesterolu. W zależności od potrzeb lekarz zaleci nam obniżenie poziomu cholesterolu o odpowiednią wartość. Są na to dwie metody. Pierwsza z nich to tak zwana Terapia Zmiany Stylu Życia, która polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety, która w naturalny sposób obniży poziom cholesterolu, a także wprowadzeniu ćwiczeń fizycznych i zmiany wagi naszego ciała.

Druga metoda to jak łatwo się domyślić leczenie farmaceutyczne czyli zażywanie odpowiednich medykamentów, które skutecznie obniżą poziom cholesterolu w naszym organizmie. Zazwyczaj terapia farmaceutyczna jest wspomagana przez pierwszy rodzaj leczenie ( Terapię Zmiany Stylu Życia).


Jednak jak wygląda leczenie kiedy zdiagnozowano u nas jedno z powikłań najczęściej występujących na skutek zbyt dużej ilości cholesterolu w naszym organizmie?


Cholesterol i miażdżyca


Jeżeli mówimy o miażdżycy to leczenie wygląda podobnie jak w leczeniu cholesterolu - podstawowymi filarami leczenia jest nowa, zdrowa dieta oraz wspomaganie efektów środkami farmakologicznymi. Jednak jest drobne ale - przed rozpoczęciem leczenia miażdżycy należy się upewnić czy choroba nie ma wtórnego podłoża, to znaczy czy nie jest wywołana przez cukrzycę, chorobę nerek lub niedoczynność tarczycy.


Cholesterol i choroba wieńcowa


W przypadku choroby wieńcowej leczenie jest nadal objawowe. Możemy tutaj wymienić trzy rodzaje leczenia:


  • Pierwsza metoda to przede wszystkim leczenie farmakologiczne czyli zażywanie odpowiednich leków (między innymi leki przeciwdławicowe, które zapobiegają dusznicy bolesnej oraz leki przeciwzakrzepowe).
  • Druga metoda to zabiegi chirurgiczne wykonywane na tętnicach wieńcowych, a także angioplatyka wieńcowa. Pierwszy typ operacji polega na stworzeniu mostka obiegającego zwężony fragment naczynia wieńcowego, natomiast drugi typ polega na wprowadzeniu cewnika w miejsce zwężenia i napompowaniu w tym miejscu balonika, który poszerzy zwężoną tętnicę wieńcową.
  • Trzecia metoda stosowana do leczenia choroby wieńcowej to znaczna modyfikacja trybu życia według szczegółowych zaleceń. Chodzi mniej więcej o to, aby przestać sprzyjać rozwojowi choroby, to znaczy wyeliminować czynności, które pogłębiają zaawansowanie choroby (zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych, zmiana trybu życia na aktywniejszy, leczenie nadwagi, nadciśnienia, cholesterolu).

Jak widać wyżej, choroby spowodowane nadmiarem cholesterolu we krwi są bardzo poważne i raczej żaden człowiek o zdrowych zmysłach nie powiedziałby, że chciałby być "ofiarą" jednego z tych powikłań. Tak więc jak zapobiegać podwyższonemu poziomowi cholesterolu we krwi? Co robić by uniknąć chorób z tym związanych? To wszystko przeczytasz tutaj.