Badania

Regularne badania


Praktycznie nie ma możliwości aby rozpoznać chorobę związaną z podwyższonym poziomem cholesterolu w początkowym stadium rozwoju bez wykonywania jakichkolwiek badań. Tak więc wniosek nasuwa się tylko i wyłącznie jeden. Powinniśmy regularnie poddawać się podstawowym badaniom profilaktycznym, które monitorują poziom cholesterolu. Niezwykle ważna jest także świadomość społeczeństwa na temat obniżania poziomu cholesterolu czyli swoistego jego leczenia.


Cholesterol - objawy


Cholesterol to choroba cywilizacyjna, jest to prawda ogólnie przyjęta, lecz należy pamiętać o tym, że tylko podwyższony poziom cholesterolu jest uważany za chorobę. Jesteśmy bogatsi o wiedzę dotyczącą choroby polegającej na podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi ale nasuwa się teraz pytanie jak rozpoznać tą chorobę, jakie są jej objawy?


Niestety tutaj zaczynają się złe wiadomości, ponieważ takowych objawów podwyższonego cholesterolu nie możemy rozpoznać we wczesnym stadium rozwoju tejże choroby. Jakiekolwiek objawy o ile w ogóle się pojawią możemy zauważyć w momencie kiedy choroba zrobiła już duże postępy i jest trudna do leczenia.Trudno jest zdefiniować konkretne objawy tej choroby ponieważ jak wspomnieliśmy objawów może w ogóle nie być lub są praktycznie nie zauważalne. Jednym z tych ledwo zauważalnych objawów podwyższonego poziomu cholesterolu jest ból w klatce piersiowej w okolicach serca. Spowodowane jest to zmniejszeniem średnicy tętnic wieńcowych. Lekarze ogólnie określają, że podwyższony poziom cholesterolu zaczyna stopniowo utrudniać normalne funkcjonowanie organizmu chorego, utrudnienie wykonywania codziennych czynności, osłabienie oraz brak energii są jedną z nielicznych oznak podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Do ucisku w okolicach serca dochodzi również silne zmęczenie, częste zawroty głowy, a także niepokój.


O leczeniu cholesterolu będziemy mówili już niedługo, ale najpierw, w kolejnej części naszego wywodu zajmiemy się powikłaniami jakie może wywoływać cholesterol.